ULAŞ TARIM İŞLETMESİNDE KUZU DOĞUMLARI BAŞLADI

 

Ulaş Tarım İşletmemizde kuzu doğumları 9 Mart 2017 tarihinde başladı.

Kangal Akkaraman ırkı koyun yetiştiriciliğinin yapıldığı İşletmemizde şimdiye kadar 1.113 baş koyundan 1.429 baş kuzu doğumu gerçekleşti.

Toplam 3.550 baş ana kadro bulunan İşletmemizde kuzulama sezonunda 4.750 baş kuzu doğumu bekleniyor.

Sürü içgüdüsü gelişmiş, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda kombine (süt ve et) verimli bir koyun ırkı olan Kangal Akkaraman koyunlarından elde edilecek kuzular içerisinde, ırk özelliklerini iyi yansıtanlar damızlık olarak sürünün gençleştirilmesinde kullanılacak ve önümüzdeki yıllarda Kangal Akkaraman ırkının kendine has özelliklerini gösteren sürüler olmasına katkıda bulunacaklar. Ayrıca kadro fazlası damızlık dişi ve erkek toklularımız da üreticilerimizin damızlık ihtiyacını karşılamak amacıyla satışa sunulacak.

Kuzu Doğumlarının Mayıs ayı sonuna kadar sürmesi öngörülüyor.

Kangal Akkaraman Irkının Özellikleri:

Morfolojik Özellikleri

Vücut rengi beyaz ve iri yapılıdır. İnce dudak yapısına sahiptir. Burun üstü genellikle dışbükeydir. Kulaklar uzun geniş ve sarkıktır. Boyun ile vücut uzun ve dar, kaburgalar yassıdır. Bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Vücut beyaz kaba karışık yapağı ile örtülüdür. Baş boyun, karın altı ve bacaklarda yapağı bulunmaz. Göz ağız çevresi ve ayaklar genellikle siyahtır. Erkeklerin %10’nun da zayıf boynuz vardır. Koyunlar boynuzsuzdur. Kuyrukları yağlı ve ‘’S kuyruk’’ yapısındadır.

Fizyolojik Özellikleri

Kirli Yapağı Gömlek Ağırlığı: 1,5-2,5 kg

Canlı Ağırlık Koyunlarda:         68-72 kg

Canlı Ağırlık Koçlarda:             80-100 kg

Laktasyon Verimi:                     40-55 lt

Döl Verimi :                               %115-135