Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Güncel


KANGAL TİPİ AKKARAMAN KOYUNLARININ HALK ELİNDE ISLAHI PROJESİNE BAŞLANDI

 

​          Sahip olduğu üstün vasıflı damızlık hayvan mevcudu ile Türkiye’de son derece önemli yere sahip olan TİGEM, Türkiye genelinde hayvan kalitesinin ve verimlerinin arttırılması amacıyla Sivas İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile, bir protokol kapsamında “Kangal Tipi Akkaraman Irkı Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi”ni başlattı.
 
 
 
         Kangal tipi Akkaraman ırkı damızlık koç ve koyun yetiştirilecek olan Proje kapsamında; 1500 baş koç altı koyun kapasiteli bir elit sürü oluşturulması planlanmaktadır.

 

 

 

          Projede kullanılacak hayvan materyali, Sivas İli’ne bağlı Kangal, Gürün, Ulaş ve Altınyayla ilçelerini kapsayan bölgede koyunculuk yapan ve toplam 180 aile işletmesinde yetiştirilen 30.000 baş koç altı koyun ve 1.500 baş koç ile bunların kuzuları arasından seçilecektir.İşletmede özel şartlar da bakım ve beslemeye tabi tutulacak hayvanlar damızlık olarak kullanılmak üzere, yetiştiricilere dağıtılacaktır. Yılda en az 1.000 baş damızlık kuzu ortak üretim tesislerine getirilecektir.
 
 
         TİGEM; Akkaraman ırkı Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi kapsamında ortak sürüye 250 ile 500 baş ( Dişi veya erkek ) arasında damızlık koyun ile destek verecektir.