Skip Ribbon Commands
Skip to main content


KARACABEY TARIM İŞLETMESİ’NDE CEVİZ TESİSİ ÇALIŞMALARI

          Genel Müdürlüğümüzce projeli yatırımlar kapsamında Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde 1.500 dekar sahada ceviz tesisi planlanmıştır. 2012 yılı içinde alt yapısı tamamlanan 1.500 dekar alanda dipkazan uygulanmış, tesviye, sırt yapımları ve ana yollar yapılarak dikime hazır hale getirilmiştir.

          Damla sulama sistemi ile sulanacak olan tesis Sırta dikim tekniğine uygun olarak hazırlanmış ve 2012 yılı içerisinde 1.000 dekar sahada fidan dikimi ile tamamlanmıştır. Chandler (ana) ve Tranquette (baba) çeşitlerinden oluşan fidanlar 8x6 metre olacak şekilde dikilmiş olup, toplam 21.000 adet fidan kullanılmıştır. Kalan 500 dekarın dikim işlemi 2013 yılında tamamlanacaktır.

          Ceviz tesisi dikimden itibaren 2 yıl sonra ürün vermeye başlayacak olup 5.yıldan itibaren ekonomik verim alınması beklenmektedir.

          Ceviz tesisinin oluşturulması aşamasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI ve Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Halis BİLDEN yerinde tetkik ve incelemelerde bulunmuşlardır.