Skip Ribbon Commands
Skip to main content


TİGEM'DE KUZU DOĞUM SEZONU

 

        

 

           Genel Müdürlüğümüzün koyun yetiştiriciliği yapılan 9 işletmesinde 2013 yılının kuzuları doğmaya başladı. Doğumların sağlıklı ve ikizlik oranının oldukça yüksek gerçekleştiği bu sezonda, 22 Şubat itibariyle 39.919 kuzu doğumu gerçekleşti.
 
           İkizlik oranının %77 ile en yüksek olduğu işletmemiz, Bafra ırkı koyun yetiştiriciliği yapan Gökhöyük olurken, Merinos, Kıvırcık, Tahirova ve Polatlı ırklarında da %50’yi aşan ikizlik oranları dikkat çekti.
 
            Bafra ırkı koyun yetiştiriciliği yapılan Gökhöyük Tarım İşletmesinde, Eylül 2012 tarihinde yapılan koç katımının ardından, kuzu doğumları 13 Şubat 2013 tarihinde başladı ve bugüne kadar 401 erkek ve 435 dişi olmak üzere toplam 836 kuzu doğumu gerçekleşti. Doğum sezonu sonuna kadar yaklaşık 1500 baş kuzu doğumu bekleniyor.

 

 

 

          Koyun yetiştiriciliğini 9 işletmesinde 5 yerli, 5 melez olmak üzere 10 farklı ırkla yapan Genel Müdürlüğümüze bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinde ise dünyanın en büyük İvesi ırkı koyun sürüsü bulunuyor. İşletmede Haziran 2012’de yapılan koç katımı sonrası ilk kuzular 20 Kasım 2012 tarihi itibariyle doğmaya başladı ve 14 Ocak 2013 tarihi itibariyle doğumlar sonlandı.
 
          Toplam 26.250 ana baş koyun varlığı bulunan ve ikizlilik oranının %18,40 olarak gerçekleştiği İşletmede, doğum sezonunda 13.450'ü dişi, 13.135'i erkek olmak üzere toplam 26.585 baş kuzu doğdu. Ceylanpınar Tarım İşletmesinde önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımlar kapsamında inşa edilecek olan yeni ağıllarla, İşletmede 2015 yılında 35.000 başlık ana kadroya ulaşılması hedefleniyor.

 

 

 

 
          
            Akkaraman, Acıpayam ve Bafra ırkı yetiştiricilik yapılan Gözlü Tarım İşletmesinde 20 Eylül’de yapılan koç katımı sonrası ilk kuzular 18 Şubat itibari ile doğmaya başladı. Toplam 7.000 baş koyun varlığı bulunan ve ikizlik oranı % 38,8 olarak gerçekleştiği İşletmede bu güne kadar toplam 2.353 baş kuzu doğdu. Sezon sonuna kadar bu rakamın 8.000 başa ulaşması bekleniyor.
 
 
           Polatlı Tarım İşletmesinde yetiştiriciliği yapılan Polatlı ve Merinos ırkı koyunlar bu sezon da %50’yi aşan ikizlik oranları ile dikkat çekerken, 22.02.2013 tarihi itibariyle 1.107’si erkek, 1.193’ü dişi toplam 2.300 baş kuzu doğdu.
 
Ekran Alıntısı1.JPG
 
 
 
            Kıvırcık, Tahirova ve merinos ırkı koyun yetiştiriciliği yapılan Karacabey Tarım İşletmesinde de ikizlik oranları %50’nin üzerinde seyrederken, 22 Şubat tarihi itibariyle doğan kuzu sayısı 3.078 oldu.
 
 
          Ülkemizde, gerek coğrafi elverişlilik, gerekse geleneksel damak tadı alışkanlıkları açısından büyük öneme sahip olan koyun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve modernize edilerek verimliliğin artırılması gerekliliğinin bilinciyle hareket eden Genel Müdürlüğümüz, son yıllarda gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla bu alanda da öncü olmayı sürdürüyor.
 
           Son 3 yılda, bitkisel ve hayvansal üretimin her alanında büyük mekanizasyon yatırımları yapılan işletmelerimizde koyunculuk kapasitelerinin artırılması ve mekanizasyonu yönünde de önemli yatırımlar gerçekleştirildi. 
 
           Bu çerçevede öncelikle 25 bin ana başlık İvesi sürüsüne ev sahipliği yapan Ceylanpınar İşletmemizde 2012 yılında 8 ayrı noktada Koyun Otomatik Sağım Merkezleri kurularak, İşletmenin tamamında elle sağım sonlandırıldı. Bu sayede hijyenik şartlarda süt üretimi yapılarak süt verimi ve kalitesi artırıldı.
 
 

 

 

           Mekanizasyonun modernleştirilmesinin yanı sıra, ıslah çalışmalarında üniversitelerin en önemli partneri olan TİGEM, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile 2011 yılında Akkaraman ırkı koyunların ıslahı için yeni bir proje başlattı. Bu proje ile Akkaraman Irkından saf yetiştirme ve seleksiyonla döl ve süt verimleri yüksek, melezleme ve seleksiyonla ise döl ve süt verimleri ile etçilik kabiliyeti yüksek yeni tiplerin elde edilmesi amaçlandı.

 

 
 
           Ülkemiz koyunculuk sektörünün gelişmesi, koyun popülasyonunun et ve süt açısından yüksek verimli ırklarla çoğalması için çalışmalarını sürdüren Genel Müdürlüğümüz, 2013-2015 yılları arasında yatırım programına aldığı kapasite artırımları ve modern ağıl inşaları ile sektöre olan katkılarını sürdürmeye devam edecektir.