Skip Ribbon Commands
Skip to main content


MODERN BASINÇLI SULAMA ( CENTER – PİVOT ) SİSTEMLERİ SEMİNERİ YAPILDI

 

​          Modern Basınçlı Sulama Sistemleri ( Center-Pivot) Semineri  26 Mart-03 Nisan 2012 tarihleri arasında 2 grup halinde Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde düzenlendi.
          İki grup halinde uygulanan Center-Pivot Sistemleri Semineri’nin birinci grubu 26-29  Mart 2012 tarihlerinde kültürteknik şefleri ile ziraat Mühendislerinin (kültürteknik) katılımıyla gerçekleştirildi. 
          İkinci grupta yer alan sulama ustalarına yönelik söz konusu seminer 30 Mart-03 Nisan tarihleri arasında uygulandı.
          Seminerde yerli ve yabancı uzmanlar eğitici olarak görev aldı. Iyad TAFESH, Harun SERAN, Ted HAMEL tarafından Center-Pivot Sulama Sistemleri, Su-Toprak İlişkisi, Sistemin Fonksiyonu, Sistemin Çalıştırılması ve Otomasyonu, Sisteme Sıvı Gübre Verilmesi ile Sistemin Güvenliği ve Bakımı konularında arazide katılımcılara bilgiler verdi.
          Tansiyometre, yağışölçer ve penetrometre cihazları ile toprağın sıkılık durum tesbitleri ile toprak neminin ölçülmesi yine arazide uygulamalı olarak Ecoten Firma yetkilileri tarafından anlatıldı.
          Dalgıç pompaların tanıtımı, montajı, kumanda panoları ve aksamı konularında uygulamalı eğitimler Vansan firma temsilcileri tarafından verildi.
          Doğuş Vana ve Krohne Firması temsilcileri tarafından da pompa kontrol vanası ve Data kaydedici su sayaçlarının kullanımı hakkında bilgiler katılımcılara aktarıldı.
          Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sinan SUHERİ tarafından “Su Toprak İlişkisi ve Toprak Neminin Ölçülmesi” ile ilgili sunum gerçekleştirildi.
          Seminere katılan kursiyerlere dünyanın en büyük Tarım İşletmesi olan Ceylanpınar’da yapılan yatırımların tanıtımı ve gezi programıyla seminer sona erdi.