Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Güncel

Sultansuyu Tarım İşletmesi Yetiştirmesi 2012 Doğumlu Safkan Arap Elit  Tayları 28 Ekim 2014 Salı Günü Saat 12:00'de İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda Satılacaktır. (tıklayınız)
 
TİGEM Müfettiş Yardımcılığı Sınavı İleri Bir Tarihte Yapılmak Üzere Tehir Edilmiştir  (tıklayınız)
  
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne Bağlı Karaköy Tarım İşletmesi Uzun Süreli Olarak Kiraya Verilecektir (tıklayınız)
 
TİGEM Sertifikalı Tohumluk Fiyatları Belirlendi (tıklayınız)
   
 

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI VEDAT MİRMAHMUTOĞULLARI, ULAŞ TARIM İŞLETMESİNDE SERTİFİKALI PATATES TOHUMU YETİŞTİRİLMEK ÜZERE, PATATES EKİMİNİ BAŞLATTI

 

           Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Ulaş Tarım İşletmesinde sertifikalı patates tohumu yetiştirilmek üzere, patates ekimini başlattı.

          Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Doğa Tohumculuk Şirketi arasında yapılan ortak üretim anlaşması çerçevesinde sertifikalı patates tohumu üretimi yapılabilmesi için Sivas İlinde bulunan Ulaş Tarım İşletmesi arazilerinde 11 Mayıs 2012 tarihinde patates ekimine başlandı.
          Ekim için yapılan törene Sivas Valisi Ali Kolat, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis BİLDEN, Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Faruk FIRATOĞLU, Hayvancılık Genel Müdürü Ali KARACA, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali KOÇAK, Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel KÜSEK, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Talat ŞENTÜRK, Sivas Tarım İl Müdürü İhsan ASLAN, Ulaş Kaymakamı  Mehmet Şerif OLÇAŞ, Doğa Tohumculuk Yetkilileri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
 
 
 
          Yapılan törende konuşan Mirmahmutoğulları Sivas İli ve çevresinin, patates tohumu üretimi için dünyanın en iyi iklimine sahip olduğunu söyledi. 
          Ülkemiz tohumculuğunun en önemli Kuruluşu olan TİGEM, Patates yetiştiriciliği ve tohum üretiminde 3 üncü ve 4 üncü kademede yerli sertifikalı patates tohumu üretimini gerçekleştirerek, bu konuda dışa bağımlılığı azaltmak için özel sektörle işbirliği yaptı. Üretilecek tohumlukları daha ucuz fiyattan ülke çiftçisinin hizmetine sunulması ve ülkemizin en ücra köşelerine kadar ulaştırılması hedefledi.
          Proje ile; dışarıdan 6 ve 7. kademede Ülkemize gelen patates tohumu, yerli üretimle 3. kademede üretilerek daha ucuz fiyattan çiftçimize dağıtılacaktır. Sivas İli ve çevresi dünyanın en iyi patates tohumu yetiştirilmesine uygun iklime sahiptir. Bu nedenle Ulaş Tarım İşletmesinde 30 Bin dekar arazi patates tohumu üretimi için ayrılmıştır. Tamamen ithalata bağımlı olan patates tohumluğu ihtiyacını karşılamak üzere, TİGEM-Özel Sektör işbirliği ile tohum üretim planlaması yapılmıştır. 2012 yılı içerisinde ortak üretime başlanacaktır. İlk etapta 2012 yılında 380 dekar arazide 1 ve 2. Kademede tohum üretilecek, 2013 yılından itibaren çiftçiye dağıtılacak 3. Kademede ki tohumluğun daha geniş alanlarda üretimine başlanacaktır. Bu proje ile 90 milyon TL’lik bir kaynağın ülkede kalması ve üreticiye yerli patates tohumu tedariki sağlanacaktır. Bu sayede alternatif üretim alanları ortaya çıkacak, istihdama olumlu katkı sağlayacaktır.