TİGEM-DAP BÖLGE KALKINMA İDARESİ ARASINDA SERTİFİKALI YEM BİTKİSİ TOHUMLUĞU TEMİNİNE İLİŞKİN PROTOKOL İMZALANDI


TİGEM ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 4 Ekim 2017 tarihinde Genel Müdürlüğümüzde “DAP Bölge Kalkınma İdaresi Tarafından Sağlanan Sermaye Transferine İlişkin Protokol” imzalandı.

Genel Müdürümüz Mehmet Taşan ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir’in imzaladığı protokol, Bitkisel Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Programı dahilinde yer alan Yem Bitkileri Üretiminin Artırılması Projesi’nin uygulanması, finanse edilmesi, izlenmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesini kapsıyor.

Hayvancılığın geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanan protokol kapsamında uygulayıcı kuruluş olarak yer alan TİGEM, Ağrı, Erzurum, Kars, Muş, Sivas- Merkez, Yakutiye-Merkez ve Merkez İlçesi sınırları dahilinde gerçekleştirilecek olan Yem Bitkilerinin Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında sertifikalı tritikale tohumunu tedarik edecek.

Proje ile TİGEM bölge iklim koşullarına uygun Ümranhanım çeşidinden 54 ton ve kalan kısmı da Tatlıcak 97 çeşidinden olmak üzere toplam 300 ton sertifikalı tritikale tohumu teslim edecek. Bu yıl tritikale tohumluğu ile başlatılan ve 500 Bin TL sermayeli projenin, önümüzdeki dönemde benzer alanlardaki işbirlikleri ile geliştirilmesi hedefleniyor.

İmzalanan bu protokolün ülkemize ve bölge çiftçilerine hayırlı olmasını diliyoruz.