ŞANLIURFA SERTİFİKALI TOHUM İSTİŞARE TOPLANTISI

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği-TODAB tarafından “Sertifikalı Tohum İstişare Toplantısı” 21 Ekim 2017 tarihinde Şanlıurfa’da düzenlendi.

Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Müsteşarımız Sayın Mehmet Hadi Tunç, Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin, TODAB Başkanı Sayın Mehmet Şahin, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Sayın Kamil Yılmaz, Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Taşan, Genel Müdürlük Müşaviri Sayın Mehmet Güleç ve üst düzey bürokratların yanı sıra Şanlıurfa ve çevre illerden tarım kuruluşları, mülki, idari ve sivil toplum yöneticileri, çok sayıda vatandaş ve çiftçi katıldı.

Sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması ve çiftçilerimizin daha çok sertifikalı tohum kullanmasının amaçlandığı toplantının açılış konuşmasını yapan Bakanımız Sayın Dr. Fakıbaba, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın talimatlarıyla hep adalet ve haktan yana olacaklarını, her zaman emeğin, emekçinin ve üreticinin yanında olduklarını, tohumculuk konusunda çok çalışılması gerektiğini, tohumumuzun iyi olması durumunda her şeyimizin iyi olacağını, bu alanda değerli bürokratların ve özel sektörün yoğun çalışmalar sergilediğini dile getirirken konuşmasında şunları söyledi:

“Bu kardeşiniz dimdik hep üreticinin, samimi ve dürüst sanayici ile tüketicinin yanında olacak. Arada böyle rahatsız olanlar, bazı sözlerimi cımbızlayarak basında çıkaracaklar ama benim, bildiğim davamdan dönmeyeceğimi en iyi benim Şanlıurfalı hemşehrilerim bilir".

Besicilere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Sayın Bakanımız konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bize ilk talimatı, 'Hep haktan ve adaletten yana olacaksınız ve halkımız ucuz et yiyecek, bu onların en tabi hakkıdır' demişlerdir. Tabii bundan rahatsız olan çevreler var, bırakın rahatsız olsunlar. Ben konuştuğumun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Esnafım, kasabım, besici kardeşim, sanayicim, üreticim, tüketicim benim ne demek istediğimi anlıyor. Allah'ın izniyle bu Bakanlığın hakkını vereceğiz."

Konuşmasının ardından Bakanımız Sayın Dr. Fakıbaba, çiftçilere günün anısına hediye edilen sertifikalı tohumluk ödüllerini takdim ettikten sonra yoğun programı nedeniyle toplantıdan ayrıldı.

TODAB Başkanı Sayın Mehmet Şahin konuşmasında, nüfus artışına paralel olarak artan gıda ihtiyacının karşılanabilmesi ve küresel ısınmanın tarımsal üretime etkilerinin azaltılması için verimliliğin en azından %30 oranında artması gerektiğini kaydetti. Ekim alanlarının ve sulama imkânlarının da daraldığını ifade eden Şahin, bu ortamda verim ve kaliteyi arttırmak için en önemli çözüm yolunun ıslah edilmiş çeşitlerin sertifikalı tohumluklarını kullanmak olduğunun altını çizdi. Sertifikalı tohumlukların aynı çeşidin sertifikasız tohumluklarına göre %20-25 oranında daha az verimli olduğunun bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konan bir gerçek olduğunu vurgulayan Mehmet Şahin, “Madem tarlamızı ekiyoruz, neden %25 daha çok ve kaliteli ürün almayalım. Ekilen alanlar %8 oranında azalmasına rağmen üretimin %18 artması en başta sertifikalı tohumluk sayesindedir” dedi. 

“Sertifikalı Tohum İstişare Toplantısı”nda konuşan Genel Müdürümüz Sayın Taşan, TİGEM’in 700 yıllık tecrübe ve geleneğin, modern ve teknolojik uygulamalarla birleştiği, hem üreten, hem öğreten, yönlendirici rolü ile tohumluk ve damızlıkta öncü kuruluş olma özelliğini sürdürdüğünü, 3,6 milyon dekar arazi varlığı ile üretim yapan Kurumumuzun üç temel faaliyet kolundan birisinin sertifikalı tohum üretimi olduğunun altını çizdi.

Genel Müdürümüz, özel sektörün rolünün son yıllarda beklenen düzeylere ulaşmasıyla TİGEM’in özellikle hububat tohumluğuna ağırlık verdiğini, ülkemizde kullanılan sertifikalı hububat tohumu üretiminin %25’ini ve sertifikalı yem bitkileri tohumu üretiminin %50’sini TİGEM’in karşıladığını vurguladı.

Kurumumuzda yaklaşık 350 bin ton tohumluk amaçlı hububat mahsulü üretildiğini ve talepler doğrultusunda hazırlanan sertifikalı tohumlukların çiftçimize ulaştırıldığını ifade eden Genel Müdürümüz Taşan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Genel Müdürlüğümüz her yıl tohumluk fiyatlarını mümkün olduğu kadar maliyetine yakın seviyede tutarak, sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Bugün bir çiftçi aldığı destekle birlikte sertifikalı tohuma neredeyse mahsul fiyatına sahip olmaktadır. Sektörde sertifikalı tohumluk fiyatları belirlenirken, her yıl TİGEM’in ilan ettiği fiyatlar esas alınmaktadır.

Genel Müdürlüğümüzdeki Ar-Ge biriminin yürüttüğü çalışmalarda bugüne kadar yem bitkilerinden yoncada Gözlü-1; fiğde Ceylan tüylü fiğ ile Altınova 2002 TİGEM adına tescil edilmiş, 6 adet korunga çeşidine üretim izni alınmıştır. Ayrıca 2017 yılında, 14 ekmeklik buğday çeşidi TİGEM adına üretim izinleri alınmış, 23 yeni çeşit buğday da 2017 yılında tescil denemelerine alınmıştır. 2016 yılında İpek Kırmızı Mercimek ve Işık Yeşil Mercimek çeşitleri tescile sunulmuş, 16 ekmeklik ve 9 makarnalık buğday, 13 arpa ve 7 tritikale çeşidi, denemeleri kurulmuştur. Ayrıca ekmeklik buğdayda ıslah edilen tescil öncesi toplam 64 ıslah materyali bulunmaktadır”.

Genel Müdürümüz, ayrıca TİGEM’in özel tohumculuk firmaları ile, 65 bin dekar arazide ortak üretim yaparak, hibrit mısır, hibrit ayçiçeği, pamuk, patates, yonca, çim tohumu, fidan üretildiğini, 2017 yılında TAGEM ile imzalanan protokol kapsamında Boztepe Tarım İşletmesinde uygulamaya konan “Yerli Sebze Tohumculuğunun Geliştirme Projesi” kapsamında sebzelerde (domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun vb.) çeşit ve hat geliştirme, geliştirilen çeşitlerin sera ve tarla günleri ile tanıtımı ve sektöre satışı konularında çalışmalar başlatıldığını kaydetti.

Sertifikalı tohumun üretimde kalite ve verimin olmazsa olmaz ilk şartı olduğunu vurgulayan ve iklim, toprak yapısı gibi diğer tüm şartlar sabit kaldığında bile sadece sertifikalı tohum kullanmanın verimi %25’in üzerinde artırdığının altını çizen Genel Müdürümüz Taşan şöyle konuştu:

“Sertifikalı tohum adı ve kaynağı belli, kalite garantisi olan, çimlenme oranı yüksek, hastalıklardan ari tohumdur. Tohumun sertifikalı olması bir ülkenin tarımsal verimliliği ve tarımın güvenle sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Geçmiş yıllarda tohumluk üretim ve dağıtımında TİGEM tek kuruluş iken, bugün bu görevi özel sektörümüzle birlikte sürdürmektedir. Özel sektörün bu görevde etkin ve yaygın olması yine TİGEM öncülüğünde olmuştur. Bizim hedefimiz, ülkemizde tohumun 3 yılda bir yenilenme esasına göre kullanımını, tıpkı gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi her yıl yenileme prensibine dönüştürmektir. Hububatta hedefimiz her yıl ihtiyaç olan tohumluk talebini karşılayacak üretimi yapmaktır”.

Genel Müdürümüz toplantının Şanlıurfa tarımına ve ülkemiz tohumculuğuna olumlu katkılar sağlaması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Sayın Kamil Yılmaz ise konuşmasında; tohumun sadece çoğaltım materyali olmadığını, genetik özelliklerinin ve kapasitelerinin de çok önemli olduğunu, günümüzde küresel ısınma, kuraklık ve aşırı yağışlarla mücadele etmek için bitki ıslahı konusunda yapılacak olan çalışmaların her zamankinden daha önemli hale geldiğini ifade etti. Sayın Yılmaz; 1920’li yıllarda başlayan tohumculuk çalışmalarının 1980’li yıllarda özel sektöre açıldığını, uluslararası dış ticaret krallarına entegre olarak bugünkü gelişmelerin önünün açıldığını söyledi. Sayın Kamil Yılmaz konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Sektörde daha çok yapılacak iş var. Yaklaşık 1 milyon ton sertifikalı tohumluk üretiyoruz ancak bu rakam ülkemiz ihtiyacının %35’ini ancak karşılıyor. Daha çok üretmeliyiz. Ayrıca kayıt dışı üretim ve satışların, kaçak tohumların, haksız rekabetin Bakanlığımız ve Birliklerimizin işbirliğiyle engellenmesi gerekmektedir. Bu nedenle verimin ve kalitenin artması ve ülke ekonomisine katkı için sertifikalı tohum kullanın”.

Genel Müdürlüğümüzü temsilen Ceylanpınar Tarım İşletmesinin açtığı stant katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanırken, sertifikalı tohumluk ve damızlıkta öncü kuruluş olan TİGEM’in standını gezen Sayın Bakanımız Dr.Fakıbaba ve Müsteşarımız Sayın Tunç, Genel Müdürümüz ve yetkililer tarafından Kurumumuzun sertifikalı tohumluk ve hayvancılık faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler de aldı.