KARACABEY TARIM İŞLETMESİNDE VİDEO DESTEKLİ SUNİ TOHUMLAMA SEMİNERİ

 

Genel Müdürlüğümüz 2017 yılı “Hizmet İçi Eğitim Programı” kapsamında “Suni Tohumlama Semineri” 10 Temmuz 2017 tarihinde Karacabey Tarım İşletmesinde yapıldı.

İşletme Müdürü Ahmet Karakeçe’nin açılış konuşmasıyla başlayan ve 3 gün süren seminere, Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Araştırmacı İlktan Baştan ve Genel Müdürlüğümüzden Başuzman Veteriner Hekim Mevlüt Gerçekçioğlu ve 13 işletmeden 5 veteriner hekim ile 16 veteriner sağlık teknisyeni katıldı.

Uygun metot ve tekniklerle erkek hayvanlardan alınan spermanın dişi dölerme organlarına verilme işlemi olan, hayvan yetiştiriciliği ve ıslahında büyük önem taşıyan suni tohumlama yönteminin anlatıldığı ve kameralı aletler ile tohumlamanın uygulandığı eğitimde, katılımcılara hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verildi.

Ayrıca katılımcılara suni tohumlamanın yararları, tohumlama döneminin uygunluğu, tohumlama işlemi esnasında alınması gereken tedbirler, tohumlanan hayvanın gebelik sürecinin takibi gibi konular üzerinde de kapsamlı bilgiler aktarıldı.