GİRİŞİMCİ KADIN ÇİFTÇİLER ÖDÜL TÖRENİ

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilen “Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni” 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de yapıldı.

Törene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan, Bakanımız Sayın Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze’nin yanı sıra Genel Müdürümüz Mehmet Taşan, Genel Müdür Yardımcımız ve Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Sami Gürbüz, Genel Müdürlük Müşaviri Mehmet Güleç, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Mehmet Mithat Hitit ile çok sayıda bürokrat, TİGEM çalışanları ve vatandaş katıldı.

Törende “Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi kaynakları etkin ve verimli kullanan, bulunduğu çevreye rol model olan kadınlar, gelecek adına umudumuzu arttırıyorlar. Kadın elinin değdiği her iş değer kazanıp, bereketleniyor" ifadelerini kullanan Sayın Emine Erdoğan, kadınların her zaman üretim hayatının içinde bulunduğunu, ailesinin yüküne omuz verdiğini vurguladı.

Sayın Erdoğan, bugün şehir hayatında olduğu gibi kırsal alanda da kadınların el emekleri ve alın terleriyle yaşamın zorluklarını paylaştığını, girişimcilik dendiğinde akla şehir ortamının geldiğini fakat kırsal alanda yaşayan kadınlarımız için de girişimciliğin artık geçerli bir fırsat olduğunu işaret ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi İçin Ulusal Eylem Planı'nı hazırlayarak girişimciliğin önünü açtığını hatırlatan Sayın Emine Erdoğan, kadınların geniş bir yelpazede desteklendiğini, girişimcilik eğitimlerinden proje bazlı çalışmalara kadar kadınlar için yeni imkânların oluşturulduğunu anlattı.

Kadınların, yaptıkları her işe yüreklerini koyduğunu aktaran Sayın Emine Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa'nın en büyük tarımsal gücü olmamızda, kadınlarımızın büyük emeği vardır. Fakat bu emeğin yeterince fark edilmediğini görmek gerçekten üzüntü verici. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı bu anlamda kadınların sürdürebilir iş imkânlarına kavuşması adına son derece önemli bir adımdır. Onlar bu süreçte eğitim almanın yanı sıra sosyalleşerek toplumsal hayata aktif bir şekilde katılma imkânı da buluyorlar, kendilerini daha da geliştiriyorlar".

"Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımdaki başarının gizli mimarlarının ve isimsiz kahramanlarının kadın çiftçiler olduğunu, Anadolu’nun çiftçi kadınların üretimiyle büyüyeceğini ve Türkiye’nin daha da gelişeceğini söyleyerek kadın elinin dokunmadığı bir medeniyetin geleceğinin olmadığını vurguladı.

Sayın Bakanımız, Türkiye'nin gelecek planlamalarında tarımın çok büyük bir yeri olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek, bu nedenle kadın çiftçilerin projelerinin desteklendiğini bildirdi.

Bakanlığın kapılarının her zaman kadın çiftçilere açık olacağını vurgulayan Sayın Bakanımız, 2 milyondan fazla kadın çiftçiye eğitim verdiklerini ve başarılı olanları ödüllendirdiklerini ifade etti. Sayın Bakanımız, yürüttükleri "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı"nın 2016 yılı "Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri"nde Türkiye'yi temsil eden iki ulusal projeden biri olduğunu söyledi.

Kadın çiftçilerin örgütlenmesinin önemine işaret eden Bakanımız Sayın Dr.Fakıbaba, bu kapsamda üyelerinin çoğunun kadın olduğu 15 tarımsal kalkınma kooperatifinin Bakanlıkça desteklendiğini dile getirdi.

Sayın Bakanımız, kırsal kalkınma desteklerinde de kadınlara öncelik verip pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma projelerimizde proje sahibinin kadın çiftçi olması veya tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında 'ilave puan' veriliyor. Böylece kadın çiftçilerimiz proje seçiminde ön sıralara çıkıyor. Genç Çiftçi Programı kapsamında 30 bin lira hibeyle genç girişimci kadınlara öncelik verilmiştir. 2016 yılında başvurusu onaylanan ve hibe almaya hak kazanan 15 bin çiftçinin yüzde 75'ini kadın çiftçilerimiz oluşturmuştur. Pozitif ayrımcılık değil bu, aslında hak verme olayı. Kadınlarımıza haklarını vermek önemli. Ülkemizin, Anadolu'nun kalkınmasını istiyorsak mutlaka ve mutlaka kadınlara önem vermemiz lazım."

Tüm çiftçi kadınların 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nü kutlayarak ve Anadolu'nun bereketli topraklarının herkese şifa getirmesini dileyerek konuşmasını sonlandıran Sayın Emine Erdoğan, konuşmaların ardından ödül alan kadın çiftçilerin isimlerini açıklarken, ödülleri de Bakanımız Sayın Dr.Fakıbaba ile birlikte verdi.

TEDGEM Genel Müdürlüğü görevi döneminde “Çiftçi Kadınlar Projesi”nin temelini oluşturan ve bu çalışmanın ilk tohumlarının atılmasını sağlayan Genel Müdürümüz Mehmet Taşan da kadın çiftçilerimize tören bitiminde ödüllerini takdim etti.

Etkinlik alanında yer alan ve vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde ilgi gören, sertifikalı tohumluk ve damızlıkta öncü kuruluş olan TİGEM’in standını gezen Sayın Emine Erdoğan ile Bakanımız Sayın Dr.Fakıbaba yetkililer ile sohbet ederek, Kurumumuzun sertifikalı tohumluk ve hayvancılık faaliyetleri hakkında da detaylı bilgiler aldı.