TİGEM’DE KİNOA TARIMI

 

Pancar ve ıspanak ile aynı familyada yer alan, kendi kendine döllenen, Güney Amerika’da And Dağları bölgesinde çok eski yıllardan bu yana düşük gelirli insanların kullandığı temel besini olan Kinoa bitkisi, Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlamıştır.

Dünyada ve Türkiye’de tüketimi hızla artan bir bitki olan kinoanın şuan için Türkiye’de tescilli bir çeşidi olmadığından sertifikalı tohumluk üretimi yapılmamakta, az miktardaki üretici kendi temin ettiği materyalle ekim ve üretim yapmaktadır.

TİGEM tarafından yetiştiriciliğinin yapılması amacıyla, Adana ilinde yer alan Çukurova Tarım İşletmemizde yapılması kararlaştırılarak, çalışma ile ortaya çıkacak sonuçlara göre en uygun toprak işleme ve ekim teknikleri ile yetiştirme tekniklerinin belirlenerek, çiftçilere aktarılması, birkaç yıllık üretim sonucunda ülkemiz şartlarına uygun çeşit tescil ettirilmesi hedeflenmektedir.

Yapılan program doğrultusunda, Çukurova Tarım İşletmesinde toplam 250 dekar alanda ülkemizdeki üreticilerden temin edilen mahsul tohum yazlık kinoa ekilişi yapılmış, ekimden sonra bitki çimlenme ve çıkışları izlenmiş, gerekli gübreleme ve diğer bakım teknikleri uygulanarak, ekilen bitkilerin olgunlaşma durumuna göre Haziran ve Temmuz ayları içerisinde biçerdöverle hasat yapılmıştır. Hasat sonucunda 250 dekar hasat alanından dekara 142 kilogram verim alınarak, 35.450 kg mahsul elde edilmiştir. Bu mahsulün elenip çimlenme analizleri yapılarak paketlenecek, elenmiş mahsul olarak üreticilerin taleplerine arz edilecektir.

Genel Müdürlüğümüzün kinoa konusundaki çalışmaları gelecek yıllarda da devam edecek, uygun çeşit geliştirilerek yeni çeşit tescil ettirilmesi çalışmalarına devam edilecektir.

Kinoa Bitkisinin Özellikleri:

-Yazlık ve kışlık çeşitleri bulunmaktadır.

-Sulanmayan alanlarda 100 kg/dekar olan verim, sulanan alanlarda 500 kg/dekara kadar çıkabilmektedir.

-Beyaz kırmızı ve siyah dane şeklinde farklı türleri vardır.

-Katkı maddesi olarak; biradan temizlik ürünleri ve ilaç sanayine, ekmekten unlu mamullere, kremadan çorba, gevrek, yoğurt, sos ve krakerlere kadar oldukça geniş kullanım oranına sahip bir bitkidir.

-Protein değeri, ekimin toprak özellikleri ve gübreleme durumuna göre 13-17 civarında olup zengin vitamin ve mineral lif içermektedir.

-Bitki boyu 50 cm ila 3 m arasında değişmektedir.

-Üretim maliyeti diğer ürünlere göre düşüktür.

-Adaptasyon alanı geniştir.

-Hububat ekim mibzerleri ile hububatta olduğu gibi ekimi yapılabilmekte, toprakların durumuna göre gübre verilebilmektedir.

-Türkiye’de yabancı ot için ruhsatlı ilacı bulunmamaktadır.

-Biçerdöverle hasat edilebilir.

-%80’i Bolivia, Peru’da, kalan kısmı ise Ekvator, ABD, Çin, Şili, Arjantin, Fransa ve Kanada’da üretilmektedir.

-1993 yılında NASA tarafından, besin değeri ve kulanım kolaylığı yönünden astronotlar için kullanılmıştır.

-2013 yılında FAO tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı” ilan edilmiştir.