TİGEM’İN AR-GE ÇALIŞMALARINDAKİ BÜYÜK BAŞARISI

 

Uzun yıllardır AR-GE çalışmaları yapan TİGEM 2002 yılından itibaren çalışmalarına daha da hız vererek hem yem bitkilerinde hem de hububatta yüksek verimli, kaliteli yeni çeşitleri tescil ettirerek üreticilerimize “AR-GE’de ben de varım, ben de yeni çeşit üretip çiftçilerimizin beğenisine sunuyorum” diyerek 2017 yılında yeni çeşitleri ile piyasaya hızlı bir giriş yaptı.

Bilindiği gibi ülkemizde gerek hububatta (buğday, arpa, yulaf, tritikale) gerekse yem bitkilerinde kaliteli ve yüksek verimli sertifikalı tohum üretiminde büyük açıklar vardı. 2000’li yıllardan sonra özellikle 2006 yılında “5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Üretici Hakları Kanunları”nın çıkması, tohumluklara ülke dışında ve içinde kalite, tescil ve çeşit kaydı gibi düzenlemelerin getirilmesi tohumculuk sektöründe önemli gelişmelere sebep oldu. Bu durum sertifikalı yani kaliteli tohumluk kullanımı ve bu tohumların üretimini önemli ölçüde artırdı.

Bu alandaki gelişmelere paralel olarak TİGEM’de, kaliteli ve yüksek verimli kaba yem ile kaliteli tohumluk ihtiyacının karşılanması amacıyla Araştırma Şube Müdürü Ali Koç tarafından 2002 yılından itibaren başlatılan çalışmalarla, piyasada mevcut kaliteli ve yüksek verimli standart çeşitlerle rekabet edebilen, mevcut çeşitlere göre daha kaliteli, daha yüksek verimli, adaptasyon kabiliyeti ve hastalıklara karşı dayanıklı 14 çeşit ekmeklik buğday, 24 Ağustos 2017 tarihinde Tohumluk Tescil Sertifikasyon Merkezinde yapılan Tescil Komitesi tarafından üretim izni almaya hak kazandı.

Tescil Edilen Ekmeklik Buğday Çeşitlerimiz:

Koç 1453, Oğuz, Denizhan, Orhun, Hacıbey, Güleç, Kılınç, Bozok, Doğhan, Bengisu, Göktürk, Çepni, Üçok, ve Zafer olmak üzere toplam 14 çeşit ekmeklik buğday Tescil Komitesi tarafından üretim izni almaya hak kazandı. Çeşitler 2017-2018 üretim sezonunda çoğaltım programına alınacak.

Ayrıca önceki yıllarda kaliteli kabayem ve yem bitkileri tohumlukları olan “Gözlü-1 Yonca”- “Altınova 2002 Macar Fiği ve Ceylan Tüylü fiğ” – “Yunus, Hilal, Mehmetalibey, Koç 1461, Emre, Fatih korunga” çeşitler tescil edilip, İşletmelerimizde üretilerek üreticilerimizin hizmetine sunuldu.

Ülkemizin çeşitli coğrafi bölgelerinde üretilen diğer çeşitlere göre verim, kalite, adaptasyon ve hastalıklara mukavemet yönünden üstünlükleri tescil edilen bu çeşitlerin öncelikle elit, orijinal üretimleri Kurumumuzca yapılıp çoğaltıldıktan sonra yaklaşık 2-3 yılsonunda çiftçilerimizin hizmetine sunulmuş olacak.

Önümüzdeki yıllarda da tescile aday çeşitler konusunda çalışmalarımız devam edecektir. Büyük emek ve gayretler neticesinde uzun yıllar çalışılarak elde edilen çeşitlere ait teknik bilgiler daha sonra verilecektir.

Her yıl organize edilen tarla günü faaliyetlerimiz sayesinde üreticilerimize, çiftçilerimize ve bayilerimize yeni çeşitlerimizin tanıtımına devam edilecektir.

Çeşitlerin geliştirilmesinde çok titiz çalışan ve gece gündüz başarılı çalışmalar yapan AR-GE Müdürümüz Ali Koç’a ve kendisine destek sağlayan işletme personellerimize TİGEM ailesi olarak çok teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını temenni ediyoruz.