TİGEM’DE BAYRAMLAŞMA


Ramazan Bayramı sonrası Genel Müdürlüğümüz ve Sosyal Tesislerimizde tüm üst yönetim ve personelimizin katılımı ile 28 Haziran Çarşamba günü bayramlaşma gerçekleştirildi.

Bayramlaşma öncesi sözlerine tüm personelin bayramını kutlayarak başlayan Genel Müdürümüz Mehmet Taşan bir konuşma yaparak hem Ramazan Ayı’nın, hem de Ramazan Bayramı’nın hepimiz için hayırlı olmasını diledi. Genel Müdürümüz gerek dini, gerekse milli bayramlarımızın bizim için önemli günler olduğunu sağlık, barış ve huzur içerisinde nice bayramlar görebilme temennisinde bulundu.

Asli görevi sertifikalı tohumluk üretimi ve damızlık hayvan yetiştiriciliği olan TİGEM’in köklü bir kuruluş olduğunu ve bu kurumda çalışmaktan onur duyduğunu dile getiren Genel Müdürümüz, “Yerli Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi” ve “Embriyo Transferi ile Üstün Vasıflı Damızlık Sığır Üretim Projesi” olmak üzere bu önemli iki proje üzerinde yoğun bir şekilde çalışıldığının altını çizdi. Tohumculuk alanında hububat ve yem bitkisinden sonra sebze tohumculuğu alanında da TİGEM’in kendisini göstererek sektöre öncülük yapacağını vurgulayan Genel Müdürümüz Taşan, Embriyo Transferi Projesi kapsamında 6 işletmemizde 5 üniversite ile yürütülen çalışmalar sayesinde 2017 yılında 15 bin embriyonun transfer edileceğini dile getirdi.

İşletmelerimizde hasat sezonunun başladığını, özellikle Ceylanpınar’da hasadın sonuna gelindiğini, verimlerin oldukça iyi olduğunu, kazasız ve belasız bir şekilde bu zamana kadar gelmeyi başararak hasat sezonunun iyi bir şekilde sonlandırılacağını ifade eden Genel Müdürümüz, TİGEM’in İktisadi bir devlet kuruluşu olduğu için karlılığı da ön planda tutarak basiretli bir tüccar gibi hareket etmemiz gerektiğinin altını çizdi.

2016 yılı Genç Çiftçi Projesinde hayvan temini ile sorumlu olan TİGEM'in yurtdışından 66 bin baş düve getirterek bu işin altından başarıyla kalktığını, 51 bin baş hayvanın çiftçilere teslim edildiğini, küçükbaş hayvan dağıtımında hazırlıkların devam ettiğini ve dağıtımların gerçekleştirileceğini, Bakanlığımızın mera hayvancılığı projesinde hayvan temini görevinin de Kurumumuza verildiğini söyleyen söyleyen Genel Müdürümüz, hayvancılığın çok yorucu bir iş olduğunu buna karşın üstümüze düşen görevi layıkıyla yerine getirerek hem ihtiyacın giderileceğini hem de bu işten Kurum olarak kazanç sağlayacağımızı ifade etti.

Genel Müdürümüz Taşan konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyanın en verimli topraklarına sahip olan bir ülke olarak gelişmeye devam ediyoruz. Eskiden olduğu gibi bu gelişmeyi bize layık görmeyenler var ve bundan sonra da var olmaya devam edecekler. Biz millet olarak 15 Temmuz ruhunu devam ettirdiğimiz sürece bu bölgede varlığımızı sürdüreceğiz ve bu coğrafyadaki mazlum ülkelerin de umudu olmaya devam edeceğiz.

Bu süreçte çok çalışmamız gerekecek. Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş olan bu milletin millî ruhunu kaybetmemesi gerekiyor. 15 Temmuz gecesini fırsat bulduğum her ortamda dile getirmeye çalışıyorum. Çünkü biz, bir gecede bir milletin varoluş mücadelesini tüm dünyaya göstermiş olduk. Konu vatan savunması olunca nasıl birleşebileceğimizi gösterdik. Bu nedenle bizden sonraki nesillere de bu ruhu aşılamamız ve rehavete kapılmadan devam etmemiz gerekiyor.

Masumane niyetlerle bir virüs gibi içimize dış güçlerin nasıl sindiğini gördük ve çok şükür ki bu beladan kurtulduk. Bu gibi projelerle bu coğrafyada bizi tedirgin etmeye çalışanlar olacak ama biz bu milli ruhu taşıdığımız sürece daha güçlü, daha müreffeh bir şekilde yaşamaya devam eden bir ülke olacağız”. 

Bu ülkenin bize atalarımızdan miras değil evlatlarımızdan emanet olduğunun altını çizen Genel Müdürümüz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evlatlarımızdan emanet aldığımız ülkemizi bizden sonrakilere en iyi şekilde bırakacağız. Kalkınma ve gelişmeyi geçmişle kıyas ederek daha iyi görme imkânımız var. Öküzle harman edilen günlerden, son derece modern teknolojinin kullanıldığı tarım yapılan günlere geldik.

Bugün bütün dünyayı her yerden takip edebilme şansına sahibiz. Teknolojinin esiri olmadan, manevi duygularımızı yitirmeden, komşuluk, akraba haklarını gözeterek millet olmanın sosyal sorumluluğunu iyi taşımamız gerekiyor. Bizi millet yapan bu duygulardır. Bu nedenle bayramlarımızı çoğunlukla aile ve akrabalarımızla geçirmeye gayret edelim. Bu günler tatil günleri olarak değerlendirmemeli, eski bayramların ruhunu ayakta tutmak için gençlerimize bu günlerin anlam ve önemini doğru bir şekilde aşılamamız gerekiyor. Bu gelenek ve görenekler dünyada millet olarak sadece bizlerde var. Bunun kıymetini bilmeliyiz”.

Tüm personelimizin tekrardan geçmiş bayramını kutlayan ve çalışmalarında başarılar dileyen Genel Müdürümüz şehitlerimize rahmet dileyerek konuşmasını sonlandırdı. Ardından kurum çalışanlarımızı da dinleyen Genel Müdürümüz Taşan, TİGEM’de yeni göreve başlayan en yeni ve en kıdemli personelimize de söz verdi.

Göreve bir ay önce başlayan veteriner sağlık teknikeri Ayşegül İnaltekin böylesi bir kurumda çalışmaktan dolayı memnun olduğunu söylerken, Kurumumuzdaki en kıdemli personelimiz olan Başmüfettiş Dr. Feridun Güler ise konuşmasında Devlet Üretme Çiftliği’nden itibaren yaklaşık 40 yıldır bu kurumda hizmet verdiğini bu nedenle de son derece mutlu olduğunu, gurur duyduğunu ifade etti.