TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA SEMİNERİ DALAMAN’DA YAPILDI

Genel Müdürlüğümüzün 2017 yılı eğitim programı kapsamında, 24-28 Nisan 2017 tarihleri arasında tarımsal yapılar ve sulama semineri düzenlendi.

Dalaman Tarım İşletmesinde gerçekleştirilen ve işletmelerimizde görevli tarımsal yapılar ve sulama şefleri ile mühendislerinin katıldığı seminerde; Daire Başkanlığının faaliyetlerinin yanı sıra, proje dosyası hazırlanması, yaklaşık maliyet ve pursantaj belirlenmesi, ihale süreçleri, yükleniciye yer teslimi, kontrol mühendisinin görevleri, geçici ve kesin kabul yapılması ve tutanaklarının hazırlanması ile kuyu verimi, pompa test ve deneyleri konularında Daire Başkanı Ertuğrul Anbar ve Şube Müdürü Metin Yurtyapan tarafından katılımcılar bilgilendirildi.

Ayrıca tarla kapasitesi, solma noktası, cropwat yöntemi ile bitki su tüketiminin hesap edilmesi, tam ve kısıtlı sulama, su verim ilişkileri ve işletmelerimize ait bir kısım bitkilerin su tüketiminin hesaplanması konularında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kodal’ın sunum yaptığı seminerde; toprakta ve sulama sularında tuzluluk, tuzluluğun meydana gelişi, tuzlu toprakların ıslahı ve tuzlu toprakların yönetimi ve sulama suyu kalitesi konusunda da yine Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sabri Öztürk teorik bilgiler anlattı.

Teorik konu anlatımlarının yanı sıra uygulamalı eğitimlerin de yapıldığı ve soru-cevap şeklinde süren seminerde, katılımcılar da kendi işletmelerindeki uygulamalarda karşılaştıkları sorunları dile getirerek, somut örnekler ve çözümleri ele alındı.