67. HASAT BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Bu yıl 67.’si düzenlenen Geleneksel Hasat Bayramı, Konya ilinde bulunan Gözlü Tarım İşletmesinde kutlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in de konuk oldukları Hasat Bayramına, Konya milletvekilleri Muhammet Uğur Kaleli ve Dr. Hüsnüye Erdoğan, Vali Yakup Canbolat, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, İl emniyet müdürü ve garnizon komutanı, Akparti İlçe Başkanı ile GTHB Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak ve Bakanlık üst düzey yöneticileri de katıldılar.

Sayın Bakanımızın biçerdövere binerek tarlada ilk hasadı gerçekleştirdiği Hasat Bayramında, Genel Müdürlüğümüz araştırma biriminin tarla günü etkinliği de gerçekleştirildi. Orta Anadolu Bölgesinde verim ve kalite yönü ile öne çıkacak hububat çeşitlerinin Gözlü İşletmesinde kurulan hububat deneme ve demonstrasyon parselinde; AR-GE faaliyetlerimiz sonucunda yeni ıslah çalışmaları devam eden çeşitlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışı kurum ve kuruluşlarından tedarik edilen 234 adet ekmeklik buğday, 5 çeşit makarnalık buğday, 12 çeşit arpa ve 10 çeşit tritikale olmak üzere toplam 261 çeşit Bakan ve misafirler tarafından incelenerek yetkililer tarafından çeşit bazında bilgi verildi.

Tarlada gerçekleşen hasadın ardından işletmedeki tören alanına geçilen etkinlikler, halk oyunları ve mehteran gösterisi ile devam etti. Daha sonra Genel Müdürlüğümüz ve Gözlü İşletmelerimizi tanıtan kısa filmlerin izlendiği törende, ilk olarak Genel Müdürümüz bir hoş geldiniz konuşması yaptı.

Konuşmasına hasadın öneminden ve güzelliğinden bahsederek başlayan Genel Müdürümüz, ülkemizin en önemli tarımsal kuruluşu olan Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen bitkisel üretim ve damızlık hayvan yetiştiriciliği faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler aktardı. Özellikle 2017 yılının önemli projelerinden olan “Yerli Sebze Tohumculuğunu Geliştirme Projesi” ve “Embriyo Transferi ile Kombine Irk Damızlık Sığır Üretim Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında misafirleri bilgilendiren Genel Müdürümüz konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Burada sizlere kısaca değindiğimiz bu faaliyetlerimiz ile TİGEM, ülkemizin en önemli tarımsal ve ekonomik değerlerinden biri olmanın yanı sıra, tarımsal sürdürülebilirliğin de garantisi durumundadır. Sadece Kuruluşumuz için değil, ülkemizde tarıma emek veren herkes için büyük önem taşıyan bu hasat gününde davetimize icabet ettiğiniz, bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyor; tüm çiftçilerimize bereketli bir hasat dileyerek saygılar sunuyorum.”

Genel Müdürümüzün ardından söz alan Konya milletvekillerinden Dr. Hüsnüye Erdoğan, tarımın büyük önem taşıdığı bir dönemde böylesi güzel bir etkinlikte çiftçilerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Törende son olarak kürsüye gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, hasadın, bir yıllık emek ile toprağın verdiği nimeti toplamanın adı olduğunu söyledi. Tarım, gıda, su ve enerjin ön planda olduğu 21. yüzyılın çiftçilerin yüzyılı olacağını aktaran Sayın Bakan, tarımın önemini kavrayamayan toplumların önümüzdeki süreçte çok ciddi sıkıntılarla karşılaşacağını vurguladı. Geçen yıla göre bereketli bir yıl yaşandığını ve hububat üretimi için iki güzel gelişmenin yaşandığına işaret eden Çelik, üretimin ve kalitenin arttığını, geçen yıla göre hububatta yüzde 4,5'lik artışla toplamda 37 milyon ton hububat üretimi beklediklerini ve bu yıl kalitede yüzde 10'luk bir artış olduğunu dile getirdi.

Sözlerine bu yılın buğday fiyatlarını açıklayarak devam eden Sayın Bakan,

“Bazı bölgelerde ekmeklik buğday 980 liranın üzerinde işlem görmektedir. Bazı bölgelerde de 850 ila 900 lira arasında işlem görmeye başladığını müşahede etmiş bulunuyoruz. Bunu dikkate alarak Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyat üzerinde değer bulacak, buna inanıyoruz. 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO'ya satabileceklerdir." dedi.

Açıkladığı buğday alım fiyatının yüzde 12,5 protein değerindeki buğdayın fiyatı olduğuna değinen Çelik, şunları kaydetti:

"Kalitede çok ciddi bir artış var. Bu çerçevede 940 ila 990 lira arasında bir fiyatı alımı TMO gerçekleştirecektir. Bu yıl aldığımız yeni bir kararla da en düşük vasıflı buğday fiyatı ton başına 800 lira olarak belirlenmiştir. Böylelikle en alt grup buğday fiyatında üreticilerimizin lehine yüzde 5'lik artış yapılmış bulunmaktadır. Aldığımız bir kararla TMO'nun ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği 6,5 liralık boşaltma ücreti de bundan sonra alınmayacaktır. Açıklanan fiyat ile üretici maliyetine göre prim ve destekler dâhil yüzde 55'lik bir artış sağlandığını da bu vesileyle belirtmek istiyorum. Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden böyle bir eşik, taban fiyatı açıklamaya gerek olmadığını bu yıl da aynı şekilde ifade etmek istiyorum."

Konuşmaların ardından tüm misafirlerin akşam yemeği yedikleri günün sonunda Bakan Çelik, Gözlü İşletmemizde uygulanan embriyo transferi çalışmalarını yerinde inceledi. İşletmenin sağım tesislerini de gezen Bakan, embriyo transfer çalışmalarının işbirliği ile yürütüldüğü üniversite öğretim üyelerinden ve Genel Müdürümüz ile Genel Müdür Yardımcılarımızdan konuya ilişkin detaylı teknik bilgiler aldı.

Sayın Bakan ve beraberindekiler, bu teknik incelemelerin ardından işletmeden ayrıldı.