TOHUM DAĞITICILARI ALT BİRLİĞİ SERTİFİKALI TOHUMLUK İSTİŞARE TOPLANTISI

 

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) tarafından 7 Ekim 2017 tarihinde “Sertifikalı Tohumluk İstişare Toplantısı” düzenlendi.

Denizli’de TODAB Başkanı Mehmet Şahin başkanlığında yapılan toplantıya TİGEM’i temsilen Mehmet Güleç ayrıca Bakanlığımız temsilcileri, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, Dalaman ve Boztepe Tarım İşletme Müdürlerinin yanı sıra Denizli ve Aydın Tarım İl Müdür Yardımcıları, Ziraat Odaları temsilcileri, Tohum Üretici Kuruluşları, bayiler ve çok sayıda çiftçiler katıldı.

Protokol konuşmalarında, Osmanlının ilk dönemlerinde ordunun iaşesi, giyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla işletmelerin kurulduğunu, bir kilo buğdayın bir kilo altınla değer yarıştığı zamanlardan bugüne geldiğimize vurgu yaparak sözlerine başlayan Mehmet Güleç, tohumun dünü, bugünü ve yarını başlıkları altında, TİGEM’in kuruluş varlığı, tohum üretimine hangi şartlarda başladığına değinerek, sertifikalı tohumun başlangıcından bugüne 5 yılda bir yenileme, daha sonra 3 yılda bir yenileme, bundan sonra da 2 yılda bir yenileme ve nihayet her yılda bir tohumun yenilenmesi konularına vurgu yaptı.

TİGEM’in ürettiği 360 bin ton tohumluk mahsulün hepsinin tohuma işlenebileceğinin altını çizen Güleç, bugün itibariyle ancak 150 bin tonunun tohuma işlendiğini, sertifikalı tohum varken sertifikasız ürünlerin tohum olarak çiftçiye sunulmasının üzüntü ve sıkıntıyla karşılandığını, asıl olanın sertifikalı tohumun toprakla buluşması gerektiğini altını çizdi. Ülkemizdeki tohumluk fiyatları ve kalitesindeki istikrarın TİGEM tarafından sağlandığını ifade eden Mehmet Güleç, bu toplantıda konuşulanların bir çözüm olması umuduyla tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantı, sertifikalı tohumlukla ilgili yaşanan sorunlar ve sorunların çözümüne ilişkin öneriler, beklentiler konusunda bayiler ve çiftçilerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasıyla sona erdi.

Toplantı sonrası Dalaman Tarım İşletmesinin açtığı stant katılımcılar tarafından ilgiyle karşılanırken, işletmede üretilen buğday tohumlukları, narenciye ve bal tanıtımının yanı sıra emeklik buğday tohumluklarından dağıtımına ilk defa 2017 yılı içerisinde başlanan “KAYRA” çeşidi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.