DÜNYA GIDA GÜNÜ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın öncülüğünde "Dünya Gıda Günü" etkinliği 16 Ekim 2017 tarihinde düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve  Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) desteğiyle gerçekleşen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe Genel Müdürümüz Mehmet Taşan’ın yanı sıra sektör temsilcileri, çok sayıda çiftçi ve vatandaş katıldı.

"Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın" temalı etkinlikte konuşan Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin yaklaşık 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını, Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yaklaşık 66 milyon insanın zorla yerinden edildiğini, bu insanların % 26'sının ülkemizin bulunduğu coğrafyada misafir edildiğini vurguladı.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2016 yılında yaklaşık 15 bin genç çiftçiye 450 milyon lira hibe verildiğini söyleyen Sayın Bakan, 2017 yılında da 16 bin genç çiftçiye 483 milyon lira hibe desteğinin sağlanacağının ifade etti. Türkiye'nin gıda üretimini artırdığında dünyada çok önemli bir yerde olacağının altını çizen Bakan Fakıbaba, sözlerine şöyle devam etti:

“Toprağımızı suyla ve çiftçimizi bilgiyle donatırsak  Türkiye çok ciddi bir tahıl ambarı ve gıdanın merkezi haline gelecektir. Ayrıca gıdada israf tüm dünya için çok önemli bir konu. Allah'ın izniyle daha fazla sağlıklı gıda üretirsek ve israfı önlersek açlıktan ölüm oranlarını azaltacağımıza inanıyorum".

Etkinlik alanında yer alan ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören TİGEM standında ziyaretçilere, uzman personelimiz tarafından işletmelerimizde üretimi yapılan sertifikalı tohum çeşitleri hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Sayın Bakanımız Fakıbaba’nın da Genel Müdürlüğümüzün açtığı standı ziyaret ettiği etkinlikte, sertifikalı tohumluğun ne olduğu, sertifikalı tohumluk kullanımının önemi, üstün vasıflı büyükbaş ve küçükbaş damızlık materyallerin üretimi ve özellikleri hakkında kapsamlı bilgiler paylaşıldı ve katılımcılara TİGEM’in tanıtım materyalleri dağıtıldı.

Ayrıca Genel Müdürümüzden Kurumumuzun sertifikalı tohumluk ve hayvancılık faaliyetleri hakkında da detaylı bilgiler aldı.

Açılış konuşmalarının ardından  “Dünya Gıda Günü” kapsamında belirlenen tema çerçevesinde faaliyet gösteren başarılı çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşlara ödülleri verildi.