POLATLI TARIM İŞLETMESİNDE EMBRİYO ÜRETİM VE TRANSFER KURSU

 

Embriyo transferinin ülkemizdeki ilk uygulayıcısı olan TİGEM’de proje kapsamındaki veteriner hekimlerin eğitimleri  tamamlandı.

TİGEM'in ilk defa gerçekleştireceği ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu hayvan varlığını temin etmek amacıyla yürütülen “Embriyo Transferi İle Kombine Irk Damızlık Üretim Projesi" kapsamında görev alacak 13 kişilik ikinci grubun eğitimi  6-24 Mart 2017 tarihleri arasında Polatlı Tarım İşletmemizde yapıldı.

Proje; ülkemizin hem süt hem de et yönünde değişebilen ihtiyaçlarına göre istenen ırkta ve cinsiyette hayvan elde edebilme imkânı sunarken ayrıca üstün niteliklere sahip kombine verimli ineklerden elde edilecek yavru sayısının arttırılması, hayvan ıslahı çalışmalarına hız kazandırılması, ihtiyaca göre cinsiyeti önceden belirlenmiş embriyoların transferi ile damızlıkta kullanılabilecek dişi yavru üretiminin artırılması amaçlanıyor.

Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Araştırma görevlisi Veteriner Hekim Mehmet Ali Yılmaz ve  Araştırma görevlisi Veteriner Hekim Ramazan Sevgi tarafından işletmemizdeki veteriner hekimlere hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitimler verildi. 

Yaklaşık üç hafta süren eğitimin ardından, Hayvancılık Daire Başkanımız Mehmet Şahin  tarafından katılımcılara belgeleri verildi.

Kursu tamamlayan ve belge almaya hak kazanan veteriner hekimlerimiz bulundukları işletmelerde embriyo üretim ve transfer işlemini uygulamaya başladı.