KARACABEY İŞLETMESİNDE “BİTKİ YETİŞTİRME TEKNİKLERİ, BİTKİ BESLEME VE BİTKİ SAĞLIĞI SEMİNERİ” YAPILDI

 

Genel Müdürlüğümüz Bitki Üretim Daire Başkanlığının 2017 Yılı Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında; “Bitki Yetiştirme Teknikleri, Bitki Besleme ve Bitki Sağlığı Semineri” yapıldı.

Karacabey Tarım İşletmesinde 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen seminere Bitki Üretim Daire Başkanı Erdinç Kuzuoğlu, İşletme Müdürü Şefaattin Zeybek, Genel Müdürlüğümüzün Bitki Üretim Daire Başkanlığı şube müdürlerinin yanı sıra işletmelerde yeni göreve başlayan ziraat mühendisleri katıldı.

Uludağ Üniversitesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. İlhan Turgut ve Prof. Dr. Abdurrahim Tanju Göksoy, Namık Kemal Üniversitesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Adnan Orak, Prof. Dr. Ali Servet Tekeli ve Prof. Dr. Canan Şen, emekli öğretim üyeleri Prof. Dr. Hasan Hüseyin Geçit ve Prof. Dr. Orhan Arslan’ın yanı sıra Gübreler ve Gübreleme konularında TİGEM danışmanı Prof. Dr. Sait Gezgin ile Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkililerinin yer aldığı ve beş gün süren seminerde, katılımcılar detaylı bir şekilde bilgilendirirken karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Seminerde; buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, yonca, fiğ, yem bezelyesi bitkilerinin yetiştirme teknikleri, toprak işleme teknikleri, hububatta hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri, bitki yetiştiriciliğinde dengeli gübrelemenin ilkeleri, toprak numunesi alma yöntemleri ve iş güvenliği, kamu etik kuralları ele alındı.