GENEL MÜDÜRÜMÜZ “DÜNYA SİMENTAL-FLECKVİEH KONFERANSI”NA KATILDI

 

Genel Müdürümüz Mehmet Taşan, 17-21 Eylül 2017 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen “Dünya Simental-Fleckvieh Konferansı”na katıldı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen konferansta 19 ülkeden 75 katılımcı, kamu kurum ve kuruluşları, birliklerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler yer aldı.

Dünya ve Avrupa Simental Konfederasyonlarının yönetim kurulu toplantıları ve Avrupa Simental Federasyonunun genel kurulunun da yapıldığı konferansta ayrıca teknik toplantılar ve İşletme ziyaretleri düzenlendi.

Konferans açılışının ardından ikinci kısımda 22. Dünya Simental-Fleckvieh Konferansı Genel Başkan Yardımcısı Sebastian Auernig ve Peter Wenn ile Georg Röhrmoser’in başkanlığını yaptıkları oturumda, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak ve Genel Müdürümüz Mehmet Taşan ile birlikte Genel Müdür yardımcımız Halil İbrahim Özbayat ve Hayvancılık Daire Başkanımız Mehmet Şahin katıldılar.

Konuşmasında TİGEM’in faaliyet konularına ve Türk tarımı için önemine değinen Genel Müdürümüz, ülkemizin en büyük Simental ırkı damızlık yetiştiricisi olarak önemli projelere imza attığımızın altını çizdi. Sığırcılık ihtisas alanı olarak belirlediğimiz hastalıklardan ari işletmelerimizi uluslararası standartlara uygun hale getirmeyi, hayvan sağlığı hizmetlerinin yürütülmesinde çağın araçlarını kullanmayı ve bu hizmetlerin etkin ve sürdürülebilir olmasını sağlamayı hedeflediğimizi söyleyen Genel Müdürümüz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TİGEM’de ilk olarak 1989 yılında Almanya’dan ithal edilen 200 baş damızlık gebe düve ile başlanılan Simental ırkı sığır yetiştiriciliği ise bugün, toplam 9 bin baş ile 3 işletmemizde yürütülmektedir.

Özellikle ülkemizde üstün vasıflı damızlık hayvan varlığının artırılmasına yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yıllarda uygulamaya koyduğu politikaları ve yetiştiricilerden gelen talepler de dikkate alınarak, Simental ırkı sığır yetiştiriciliğini artırmaya yönelik 3 işletmemizde toplam 5.000 ana başlık yeni tesis kurulmuştur (Ceylanpınar: 3.000, Gözlü: 1.000, Karacabey: 1.000).

2012 yılında 1.600 baş damızlık gebe düve ve 2014 yılında 500 başı damızlık gebe düve, 1.700 başı damızlık boş düve olmak üzere toplam 3.800 baş Simental ırkı damızlık sığır Almanya ve Avusturya’dan ithal edilerek bu tesislerde üretimlerine başlanmıştır.”

Konuşmasının devamında Embriyo Transferi ile Kombine Irk Damızlık Sığır Üretim Projesi’ne değinen Genel Müdürümüz, 6 işletmemizde yürütülen bu proje kapsamında, işletmelerimizin sığır varlığındaki 500 baş kombine ırk damızlık sığırdan elde edilecek embriyoların yurt dışından ithal edilen değişik ırklardaki 15.000 baş düveye nakledilerek, 15.000 baş kombine ırk damızlık buzağı üretimi hedeflendiğini ifade etti.

Konuşmasının sonunda Türkiye Damızlık Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne ülkemizde düzenlenmesine öncülük ettikleri Konferans için teşekkür eden Genel Müdürümüz, bu çalışmaların sektör için ufuk açıcı olmasını temennisiyle sözlerine son verdi.